Кои са причините косата да бъде мазна?

от | авг. 24, 2021 | Healthlinebeauty

Въпреки че мазната коса не е сериозен проблем и като такъв се възприема, че може лесно да бъде решен. Полезно е да сте наясно с всички причини, които го причиняват.
Няколко фактора причиняват омазняване на косата карайки Ви да се чувствате дискомфортно.

Ето изчерпателен преглед на основните възможни причини:


Свръхактивни мастни жлези
Oколо космените фоликули са разположени мастни жлези, които секретират себум (мастен секрет). Той спомага за “смазване” на кожата на скалпа, като също така осигурява оптимално количество хидратация. Това помага за предотвратяване на увреждането и чупливостта на косата.
Когато човек разресва косата си, той механично причинява равномерно разпределяне на себума, но поради определени фактори, като стрес, лекарства, хормонален дисбаланс и др., мастните жлези могат да започнат да произвеждат голямо количество себум, което от своя страна води до прекомерно омазняване.

Болести на скалпа
Някои заболявания, свързани със скалпа, също могат косвено да повлияят на омазняването на косата:

Себореен дерматит
Това състояние се характеризира с образуването на сърбящи, люспести и зачервени петна по кожата. Може да засегне различни части по тялото – скалп, вежди, лице, средната част на гръдния кош и др.

Псориазис на скалпа
Това е заболяване, което се характеризира с образуването на сребристо-бели люспи по скалпа. Тези люспи не са толкова упорити, като тези при себорейния дерматит и лесно се излющват, оставяйки след себе си зачервено и кървящо петно. При това състояние косата е изгубила своя блясък и жизненост. Сквамите възпрепятстват растежа, от друга страна скалпът е много раздразнен и възпален. Всяко възпаление води до стимулиране на секреция на мастните жлези и прекомерно омазняване на косата.

Неправилен избор на шампоан
Шампоаните играят важна роля за поддържане или увреждане на здравето на косата. На пазара има хиляди шампоани, всеки от които е предназначен да изпълнява определена функция борейки се с конкретно състояние.
Някои от тях че са реструктуриращи, други могат да бъдат такива за контрол на уврежданията, задържащи протеините на косата, хидратиращи и много други. В опит да изпълнят тези задачи някои от тях могат да лишат косата от естественото й съдържание на себум.
Поради тази причина често се препоръчва лек шампоан без сулфати, който е нежен към косата.

Хормонален дисбаланс
Хормоните също играят важна роля за поддържане на структурата на косата. Установено е, че както при мъжете, така и при жените, промените в нивата на хормоните могат да допринесат за увеличаване на активността на мастните жлези, което води до омазняване на косата. Това е една от причините, поради които някои жени по време на всеки етап от менструалния си цикъл могат да усещат косата си по – мазна.
Високите нива на тестостерон при мъжете също са свързани със същия проблем.
Това е причината мъжете, които тренират много или изпълняват спортни дейности, да имат по – мазна коса от обикновено.

Диета
Диетата играе огромно влияние, като изследванията установяват, че включването на твърде много омега-6 мастни киселини във Вашата диета може да доведе до по-мазна и по-слаба коса.
Омега-6 се съдържа в хранителни продукти като соя, слънчогледово олио, царевица, ядки, птици и яйца.

Как да се отървете от мазната коса?

Въпреки че мазната коса може да е неприятен проблем, хубавото е, че това може да се предотврати лесно с едно измиване с шампоан.

В случаите, когато причинителите (диета, свръхактивност на мастните жлези или хормонални проблеми) са в основата на проблема, специалист може да помогне за поддържане на ситуацията под контрол, като предпише лечебен шампоан или друго лекарство за решаване на основния проблем.
Като цяло обаче мазната коса може да бъде избегната, просто като се придържате към няколко прости правила, като например:

• да не ядете твърде много мазнини;
• да не се придържате само към един определен вид хранителни вещества във Вашата диета;
• да избягвате неподходящите шампоани.

Референции:
1. Gao, J., Liu, C., Zhang, S., Techer, M. P., Bouabbache, S., Pouradier, F., & Panhard, S. (2019). Revisiting, in vivo, the hair regreasing process by the Sebuprint method. Skin research and technology : official journal of International Society for Bioengineering and the Skin (ISBS) [and] International Society for Digital Imaging of Skin (ISDIS) [and] International Society for Skin Imaging (ISSI), 25(1), 7987. https://doi.org/10.1111/srt.12613
2. Mirmirani P. (2011). Hormonal changes in menopause: do they contribute to a ‘midlife hair crisis’ in women?. The British journal of dermatology, 165 Suppl 3, 711. https://doi.org/10.1111/j.1365-2133.2011.10629.x
3. Gabarra Almeida Leite, M., & Maia Campos, P. (2020). Correlations between sebaceous glands activity and porphyrins in the oily skin and hair and immediate effects of dermocosmetic formulations. Journal of cosmetic dermatology, 19(11), 31003106. https://doi.org/10.1111/jocd.13370.

News

Related post

0 коментара

Подайте коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

#healthlinebeauty

Follow us on Instagram

0
    0
    Вашата количка
    Вашата количка е празнаВърни се в магазина